یادداشت‌های یک مازوخیست

نوشته‌های عرفان باقری

یادداشت‌های یک مازوخیست

نوشته‌های عرفان باقری

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی
نویسندگان


تف به هرآنچه میخواستم باشد و نیست ، که هیچ توفیری ندارد . اگر باشد "من" آرام میگرد ؟ مسئله بودن یا نبودن دسترسی به اهداف نیست . مسئله پس از رسیدن به هدف شروع میشود .

وقتی دنبال به دست آوردن چیزی هستی که نیست ،مثل مورچه‌ای بین بقیه‌ی مورچه ها مصرانه دنبال فضله‌ی مگسی یا خرده نانی میگردی و میپنداری که باید به مقصود برسی تا خوشحال شوی و زندگی همین است ؛ یا کمی چاشنی رماتیسیسم به کوتاه‌بینی‌ات اضافه میکنی و میپنداری که معنی زندگیت و خوشحالی در تلاش برای رسیدن به هدف است نه صرف رسیدن به هدف .

حالا فرض کن مورچه موفقی شده‌ای . هر فضله ای که خواستی را به دست آوردی و سخت به دنبال دسترسی به فضله‌های باشکوه‌تر و خرده نان های بزرگتر هستی.


همیشه وقتی قلم روی کاغذ گذاشته‌ام که مطمئن باشم آنچه خواهم نوشت در هیچ دیوان شعری، در هیچ کتابی پیدا نمیشود .

همیشه میخواستم با واژه جهان را تغییر دهم . میخواستم با جوهر خودنویسم ریشه‌ی تعصب‌ها را بخشکانم ، میخواسم قدرت قلم را به رخ قدرت باتوم بکشم ، میخواسم قرمساق های سیاسی را پیش جادوی کلام به زانو درآورم ، میخواستم یأسی هدف‌مند را به نمایش بگذرام.

اما حالا قلم بر کاغذ گذاشته‌ام و نمیتوانم یک واژه از حالی که بر "من" میگذرد را بنویسم . "من" بی دلیل مشوش است . یا شاید به دلیل 'بی‌دلیلی' ...

قلم را میشکنم و از خانه بیرون می‌زنم . گوشه‌ی اتوبان صیاد راه میروم و دو ساعت بی‌وقفه گوش می‌سپارم به زجه های تلخ مردی شیلیایی که حتی یک کلمه از حرف‌هاش رو نمیفهمم . نمیفهمم ولی با هر سلولم حسش میکنم ‌.

چه زبانی مشترک تر از زجه ؟


نه... نه ... نه

دیگر نمیخواهم مثل بقیه‌ی مورچه ها دنبال فضله‌ی مگس و خرده‌ی نان بدوم و وقتی به دستش اوردم با دقت و برنامه‌ریزی فضله‌ی بزرگتر و شکوه‌مندتری انتخاب کنم و این سیکل حماقت را تا پایان عمر بی‌ثمرم ادامه دهم . شاید سعادت در #بطالت باشد .


پ.ن : این هایی که گفتم فلسفه‌بافی نبود ؛ جایی از امیل سیوران خوندم "تا وقتی به فلسفه 'اعتقاد' داریم میتوانیم زندگی کنیم . مشکل از جایی شروع میشود که به فلسفه 'شک' میکنیم "


ختم


۱۳۹۴/۹/۲۵

نظرات  (۲)

عالی بود ادامه بده رفیق.زنده باد وبلاگ نویسی زنده باد وبلاگ نویس
پاسخ:
سپاسگزارم مکتوب جان عزیز ...
عالی. . ..

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی